Nori numesti svorį? – pirma mityba ir tik tada sportas | Mitybos planas
Asmeninis mitybos planas

Visa tiesa apie kavą: kenkia ar padeda?

Kavos nauda ir žala
Kavos nauda ir žala

Be kavos nepraeina daugelio žmonių diena. Kava padeda išlikti žvaliam, susikoncentruoti ir net sunkią dieną padaro lengvesne. Aišku, yra žmonių, kuriems be kavos gyvenimas toks pat kokybiškas kaip ir su ja, tačiau kavą geriančiųjų ko gero yra žymiai daugiau. O kaip su kavos gėrimu lieknėjant? Ką ji daro mūsų organizmui ir kaip jį paveikia? Šį kartą į tuos klausimus ir pabandysime atsakyti.

Kava – ir tonizuoja,  ir dirgina

Vienas iš aktyviausiai veikiančių kavos sudėtyje esančių elementų yra kofeinas. Jis veikia stimuliuojančiai ir tonizuojančiai. Kai jautiesi pavargęs, ar  mieguistas, mūsų smegenų hormonai sukuria savijautą sakančią kūnui, kad metas pailsėti. Stimuliatoriai, tokie kaip kofeinas įsiterpdami į šį procesą leidžia pasijusti žvalesniam ir labiau susikoncentravusiam. O dabar prieš tau lekiant trečio puodelio kavos, turėk omenyje, kad per daug kavos nebesuteiks norimo efekto. Iš tiesų, per didelis kavos kiekis gali sukelti didelį širdies plakimą, nervingumą, dirglumą ir sunkų susikaupimą. Todėl kavos gėrime svarbiausia yra saikas. Visada ribok savo suvartojamą kofeiną, kad nepadaugintum ir tai nesukeltų prastos savijautos. Turbūt patarimą klausyti savo kūno girdėjai milijoną kartų, tačiau tai yra labai svarbu. Jei tiesiog „skęsti“ kavoje, tai ženklas, kad tavo kūnui reikalingas poilsis. Tai gali lemti pervargimą, kuris lems silpnumą ir dar didesnį nuovargį. O juk negalima taip kenkti savo kūnui!

Kava naudinga organizmui

Kavos sudėtyje yra natūralių medžiagų naudingų organizmui. Kofeino rūgštis – stiprus antioksidantas, kuris puikiai šalina laisvuosius radikalus. Net nedidelis laisvųjų radikalų kiekis organizme gali būti žalingas organizmo ląstelėms. Ši žala gali mus padaryti jautrius įvairioms ligoms. Taip pat kofeino rūgštis pasižymi priešuždegiminiu poveikiu. Būtent tokiomis savybėmis pasižymi kava.

Gali sukelti priklausomybę

Turbūt ne kartą esate išsigelbėję kava nuo rytinio mieguistumo, ar apsunkimo darbo dienos viduryje. Na, o jei esi dažnas kavos gėrėjas (geri kavą daugiau nei vieną kartą per dieną), gali būti, kad laikui bėgant, tavo kūnas be kavos nebegalės normaliai funkcionuoti. Tuo nederėtų piktnaudžiauti, nes organizmas gali tapti priklausomas nuo kavos suteikiamo tonizuojančio poveikio. Gali išaušti diena, kai be kavos nebegalėsi atsibusti ir būti produktyvus. Ši priklausomybė gali sukelti rimtų padarinių sveikatai. Kontroliuojami kavos kiekiai, gali pasakyti, kiek iš tiesų tau kavos reikia. Kai išgeri kavos – stebėk savo savijautą, kūnas pats pasakys, kiek kavos gerti. Visada geriau kontroliuoti įpročius, kol jie netampa nekontroliuojamais.

Kokią kavą rinktis lieknėjant?

Tai, vis dėlto, kokią kavą gerti kai lieknėji? Yra keli esminiai patarimai. Jei lieknėji, ir nenori pridėti savo racionui papildomų kalorijų, stenkis gerti kavą be cukraus ir netgi be pieno. Nors karvės pienu, ar grietinėle pagardina kava – tikras gardėsis, tačiau iš tiesų, toks derinys lieknėjančiam nėra pats tinkamiausias. Piene yra nemažai cukraus ir riebalų, tad jis su kava augina papildomas kalorijas. Pavyzdžiui, puodelis kapučino kavos su šaukšteliu cukraus turi 150 kcal. Kava be cukraus yra visiškai nekaloringa, tad lieknėjant geriausia gerti ją be cukraus ir be gyvulinio pieno. Na, o jeigu taip gerti kavą – tikra kankynė, gali rinktis augalinį pieną – sojų, migdolų, kokosų. Jis naudingesnis ir neturi tiek cukraus, tačiau juo piktnaudžiauti irgi nederėtų.

Tad, griebk puodelį kavos be cukraus ir tonizuok savo organizmą. Svarbiausia, ką turi atsiminti apie kavą, yra – saikas!