Gana dažnai, kaip pasiteisinimą dėl nesubalansuotos mitybos girdime, kad sveika mityba daug kainuoja ir kad neišgalite sau jos leisti. Aišku, jei kalbame apie įmantrius ir brangius sveikus patiekalus, jūs teisūs – jie tikrai nepigūs. Tačiau jei norite gyventi sveikai – nebūtina valgyti prabangių patiekalų. Yra tikrai nemažai tinkamų sveikai mitybai produktų, kurie nekainuoja brangiai. Tačiau ne mažiau svarbu ir mokėti viską apsvarstyti, suplanuoti ir mokėti ieškoti. Tad patikiname jus, kad sveikai maitintis nesant turtingam įmanoma, tačiau reikia žinoti keletą dalykų, kuriais su jumis šį kartą ir dalijamės.
Visada planuokite patiekalus
Turbūt jau ne kartą esi girdėjęs patarimą viską planuoti. Taip, kartais tai vargina, tačiau jei norite sutaupyti pinigų ir maitintis pilnavertiškai, deja, teks planuoti. Maisto planavimas leis suprasti, ką galėsite sau leisti ir ką valgysite visą savaitę. Tik taip nereikės leisti visų vakarų prie puodų, ar valgyti brangiose sveiko maisto kavinėse. Planuojant žymiai lengviau išvengti netikėtų pirkinių ir nesveiko maisto vos išalkus. Patariame susirašyti ant lapelio visus reikalingus produktus ir paskaičiuoti, kiek jiems išleisite. Kiekvieną savaitę pasirinkite mėgstamus sveikus valgius, kurie neviršys jūsų paskirto biudžeto. Maisto planavimas labai naudingas daugeliu atžvilgių – ne tik gerai atsiliepia piniginei, atlaisvina laiką ir, aišku, palengvina gyvenimą – juk žymiai lengviau, kai nereikia amžinai sukti galvos, ką valgyti rytoj, ar poryt.
Rinkitės sezoninius vaisius ir daržoves
Niekam ne paslaptis, kad sezoniniai produktai būna pigesni. Rudenį ir vasarą – pigesni, pavyzdžiui, obuoliai ir kitos daržovės bei vaisiai. Na, pavasarį ir žiemą Lietuvoje šiek tiek sudėtingiau, tačiau visada yra pigesnių morkų, taip pat labai gelbsti rauginti produktai, kurie ne tik pigūs, bet ir nepaprastai naudingi sveikatai. Taip pat, perkant sezoninius produktus, visada būsime tikri, kad jie – švieži ir kokybiški. Taip pat labai naudinga yra šaldyti vaisius ir daržoves, žalumynus. Vasarą ir rudenį visuomet stenkitės tuo pasirūpinti – šaldykite uogas tokias kaip braškės, vyšnios, spanguolės, mėlynes, avietes ir kitas, taip pat puikiai šaldymui tinka persikai, bananai, mangai ir kiti, taip pat galima šaldyti krapus, petražoles ir kitas prieskonines žoleles. Pavyzdžiui, šaldyti vaisiai puikiai tinkami glotnučiams košei, ar tiesiog pagardinti graikišką jogurtą, o žalumynai – sriuboms ir padažams.
Rinkitės maistą iš turgaus ar ūkininkų
Prekybos centruose įsigyti produktai nors ir įpakuoti patraukliai, tačiau dažnai yra nenatūraliai užauginti, o ir jų kaina nedžiugina. Puikus būdas sutaupyti ir maitintis kokybiškai, yra apsipirkinėjimas turguose, ar pas ūkininkus. Pasidomėkite, iš kur galite nusipirkti geros kokybės kiaušinių, šviežios mėsos, daržovių ir vaisių. Tai tikrai atsieis pigiau, o ir kokybė – garantuota. Tiesa, tokį maistą teks pagaminti ir suvartoti greičiau, o kurį galima – užšaldyti, tačiau kokybe turėtumėte nenusivilti. Dar vienas apsipirkimo ūkyje pliusas – pakeista aplinka ir pabuvimas gryname ore, nes juk taip dažnai pamirštame buvimo gryname ore svarbą.
Apsipirkinėkite protingai!
Pirma ir svarbiausia taisyklė einant į prekybos centrą yra – niekada neikite apsipirkinėti išalkę! Iš tiesų, turbūt jau esate pastebėję, kad tuščiu skrandžiu atėjus į parduotuvę norisi visko – ir to gardaus šokoladuko, ir traškučių, ir torto gabalėlio, tad nevalgius gali būti gana sunku save suvaldyti. Dėl to visada stenkitės apsipirkinėti tik pavalgę ir neklaidžiokite po visus parduotuvės skyrius. Visada su savimi turėkite pirkinių sąrašą ir eikite tik ten, kur jums reikia, nes bereikalingas vaikštinėjimas po visą prekybos centrą gali sukelti nereikalingų minčių ir spontaniškų pirkinių. Taigi neleiskite sau nukrypti nuo kurso ir laikykitės savo sąrašo.
Nustokite valgyti kavinėse ir restoranuose
Turbūt daugiausiai išlaidų kainuoja ne pirkiniai prekybos centre, o valgymai mieste. Dažniausiai pietų kainos mieste kandžiojasi, tad valgyti kavinėse arba restoranuose tampa prabanga, kurią sau leisti gali toli gražu ne visi. Jei neturite daug lėšų, nesišvaistykite pinigais restoranuose, kuriuose maistas nebūna pats sveikiausias ir jums tinkamiausias. Visada pasiruoškite pietų dėžutes iš anksto, kad turėtumėte ką užkąsti, neperalktumėte ir tiksliai žinotumėte, kas jūsų lėkštėje. Tik viską suplanavę ir pasiruošę galėsite sutaupyti pinigų, būti sotūs ir sveiki.
Tikimės, kad šie patarimai padės maitintis sveikai ir neišleisti krūvos pinigų. Iš patirties sakome, kad tai tikrai įmanoma!