Nori numesti svorį? – pirma mityba ir tik tada sportas | Mitybos planas
Asmeninis mitybos planas

Viduržemio jūros dieta: ką jos metu valgyti ir kodėl reikėtų rinktis

Viduržemio jūros dieta – tai mitybos būdas, pagrįstas tradiciniu Viduržemio jūros šalių maistu. Tai sveika, subalansuota mityba, kurią sudaro daug vaisių, daržovių, nesmulkintų grūdų, ankštinių augalų, riešutų ir alyvuogių aliejaus. Jame taip pat yra nedidelis kiekis žuvies, paukštienos, pieno produktų ir raudonojo vyno. Viduržemio jūros dieta pabrėžia šviežių, sezoninių maisto produktų vartojimą ir perdirbto bei rafinuoto maisto ribą.

Įprasti maisto produktai, valgomi laikantis Viduržemio jūros dietos, yra šie:

• Vaisiai: obuoliai, apelsinai, kriaušės, vynuogės, figos, datulės, melionai
• Daržovės: pomidorai, svogūnai, česnakai, špinatai, lapiniai kopūstai, brokoliai
• Nesmulkinti grūdai: miežiai, avižos, kvinoja, bulguriniai kviečiai
• Ankštiniai augalai: lęšiai, avinžirniai, pupelės
• Riešutai ir sėklos: migdolai, graikiniai riešutai, pistacijos
• Žuvis ir jūros gėrybės: lašiša, tunas, sardinės
• Paukštiena: vištiena, kalakutiena
• Pieno produktai: Jogurtas, sūris
• Alyvuogių aliejus: naudojamas gaminant maistą ir kaip užpilas salotoms
• Raudonasis vynas: mėgaujamasi saikingai

Viduržemio jūros dieta yra sveikos mitybos planas, pagrįstas tradiciniais Viduržemio jūros regiono maisto produktais. Jame pabrėžiama, kad reikia valgyti augalinį maistą, pavyzdžiui, vaisius ir daržoves, nesmulkintus grūdus, ankštinius augalus, riešutus ir sėklas. Jame taip pat yra sveikų riebalų, tokių kaip alyvuogių aliejus, ir nedidelis kiekis žuvies bei paukštienos.

Maisto produktai, kurie neleidžiami valgyti Viduržemio jūros dietos metu, yra perdirbta mėsa, rafinuoti grūdai, pridėtinis cukrus ir nesveiki riebalai. Tai apima tokius maisto produktus kaip dešrainiai, šoninė, balta duona, saldainiai ir margarinas. Taip pat svarbu apriboti raudonos mėsos vartojimą iki kelių kartų per mėnesį.

Viduržemio jūros regiono gyventojai paprastai mėgaujasi lengvais pusryčiais, į kuriuos įeina įvairūs švieži vaisiai, daržovės ir grūdai. Įprasti pusryčių produktai yra jogurtas, alyvuogės, pomidorai, fetos sūris ir humusas. Taip pat populiari duona, tokia kaip pita ar paplotėlis. Pusryčiams taip pat gali būti ruošiami virti arba plakti kiaušiniai, taip pat sūdyta mėsa, pavyzdžiui, prosciutto ar saliamis. Kava ir arbata yra populiarūs gėrimai prie pusryčių.

Kokie yra 10 populiariausių Viduržemio jūros dietos maisto produktų?

  1. Vaisiai ir daržovės: vaisiai ir daržovės yra kertinis Viduržemio jūros dietos akmuo, akcentuojant šviežius, sezoninius produktus. Pomidorai, svogūnai, česnakai, baklažanai, artišokai, špinatai, lapiniai kopūstai ir kiti žalumynai yra pagrindiniai.
  2. Sveiki grūdai: sveiki grūdai, tokie kaip bulguras, farro, miežiai ir quinoa, taip pat yra svarbūs Viduržemio jūros dietos komponentai.
  3. Ankštiniai augalai: pupelės, lęšiai ir kiti ankštiniai augalai yra puikus baltymų ir skaidulų šaltinis.
  4. Riešutai ir sėklos: Riešutai ir sėklos, pavyzdžiui, migdolai, graikiniai riešutai, pistacijos ir sezamo sėklos, yra puikus sveikų riebalų ir baltymų šaltinis.
  5. Žuvis: žuvis yra svarbi Viduržemio jūros dietos dalis, daugiausia dėmesio skiriant riebioms žuvims, tokioms kaip lašiša, skumbrė, sardinės ir ančiuviai.
  6. Alyvuogių aliejus: Alyvuogių aliejus yra pagrindinis Viduržemio jūros dietos riebalų šaltinis ir naudojamas gaminant maistą bei kaip pagardas.
  7. Pieno produktai: Pieno produktai, tokie kaip jogurtas ir sūris, Viduržemio jūros dietoje vartojami saikingai.
  8. Žolelės ir prieskoniai: žolės ir prieskoniai, tokie kaip raudonėlis, bazilikas, čiobreliai, rozmarinas ir kmynai, naudojami Viduržemio jūros dietos patiekalams pagardinti.
  9. Vynas: vynas vartojamas saikingai kaip Viduržemio jūros dietos dalis.
  10. Saldumynai: laikantis Viduržemio jūros dietos retkarčiais mėgaujamasi tokiais saldumynais kaip meduje mirkyti pyragaičiai ar baklava.

Viduržemio jūros dieta yra sveikas ir subalansuotas mitybos būdas, kuris, kaip įrodyta, sumažina lėtinių ligų, tokių kaip širdies ligos, diabetas ir vėžys, riziką. Jis pagrįstas tradiciniais Viduržemio jūros šalių, tokių kaip Graikija, Italija ir Ispanija, mitybos modeliais. Dieta pabrėžia, kad reikia valgyti daug vaisių ir daržovių, nesmulkintų grūdų, ankštinių augalų, riešutų ir sveikų riebalų, tokių kaip alyvuogių aliejus. Jame taip pat yra nedidelis kiekis žuvies, paukštienos, pieno produktų ir raudonojo vyno.

Viduržemio jūros dieta yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori pagerinti savo bendrą sveikatą ir savijautą. Jame gausu antioksidantų ir kitų naudingų maistinių medžiagų, kurios gali padėti sumažinti uždegimą ir apsaugoti nuo lėtinių ligų. Tai taip pat skatina aktyvų gyvenimo būdą su reguliaria fizine veikla. Be to, tai tvarus mitybos būdas, kuriuo galima mėgautis visą gyvenimą.