Nori numesti svorį? – pirma mityba ir tik tada sportas | Mitybos planas
Asmeninis mitybos planas

Ketogeninė dieta

Kas yra ketogeninė dieta?

Tai dieta – kai maksimaliai apribojamas angliavandenių suvartojimas (20-50g angliavandenių per dieną) arba yra iš viso jų atsisakoma. Tuomet organizmas visą reikiamą energiją gauna iš suvalgomų arba organizme susikaupusių riebalų. Šios dietos dažnai laikosi sergantieji vėžiu.

Ketogeninė dieta | Angliavandeniai
Ketogeninė dieta | Angliavandeniai

Smegenys paprastai negali naudoti riebalų energijai, todėl maiste nesant angliavandenių, jos naudoja iš riebalų pagamintus ketonus, kurių produkcija, laikantis ketogeninės dietos, didėja. Ketogeninė dieta netgi yra panaši į badavimą, kurio metu taip pat deginami riebalai. Tačiau badaujant, riebalai deginami tik iš organizmo atsargų. O ketogeninės dietos atveju, riebalai deginami gaunant jų su maistu.
Laikantis ketogeninės dietos, dažnai taikomas kalorijų apribojimas – valgoma mažiau kalorijų nei organizmui reikia sunaudoti. Kalorijų trūkumą organizmas paima iš riebalų sankaupų. Kai kurie mokslininkai mano, kad būtent kalorijų apribojimas yra pagrindinis ketogeninės dietos sėkmingumo principas. O laikantis jos per savaitę galima numesti vidutiniškai  5 kg.

Kodėl verta laikytis ketogeninės dietos?

Šia dieta gydomos ligos ir sveikatos sutrikimai:

Epilepsija
Antsvorio mažinimas bei nutukimo prevencija
II tipo cukrinis diabetas
Širdies ir kraujagyslių rizikos veiksniai (trigliceridų koncentracijos, „blogojo“ cholesterolio mažinimas)
Parkinsono liga
Alzheimerio liga
Narkolepsija
Smegenų traumos
Šoninė amiotrofinė sklerozė
Policistinių kiaušidžių sindromas
Aknė
Kai kurios vėžio rūšys (ypač smegenų vėžio rūšys)
Taip pat, sportininkai šios dietos pagalba didina ištvermę

Mityba ketogeninės dietos metu

Angliavandeniai

Kadangi ketogeninės dietos rezultatai tiesiogiai priklauso nuo angliavandenių suvartojimo, jų kiekiai labai svarbūs. Ketogeninė organizmo būklė, paprastai, pasiekiama, per dieną vartojant apie 50 – 60 gramų grynų angliavandenių. Sportininkai ir žmonės, turintys gerą metabolizmą, gali valgyti iki 100 gramų angliavandenių, o sergantiems II tipo diabetu šį kiekį reiktų sumažinti ir iki 30 gramų.